V petek, 27. oktobra 2021, smo na POŠ Bučka s kratkim programom počastili bližajoča praznika, dan reformacije in dan spomina na mrtve.
Prireditev smo izvedli 3. šolsko uro za 4. in 5. r., 4. uro pa za 1., 2. in 3. razred.
Po uvodnem pozdravu nas je učenec Matic D. spomnil, da bomo 1. novembra obiskali grobove bližnjih, ki so se v nekem trenutku življenja morali od nas posloviti, nato pa predstavil pomen praznika, ki ga obeležujemo 31. oktobra.
Za nas Slovence je to spomin na zelo pomembne može: Primoža Trubarja, Adama Bohoriča, Jurija Dalmatina in Sebastijana Krelja, ki so z znanjem in velikim trudom ter s svojo veliko željo pomagati slovenskemu narodu, postavili temelje pisani domači besedi.
Po njihovi zaslugi smo dobili prve slovenske knjige, slovenski jezik je postal knjižni, prebivalci pa so bili prvič omenjeni kot Slovenci.
Ali je pomembno imeti svoj jezik, svojo pisavo, knjige, brati in pisati v svojem jeziku?
Je! Zelo! To je zgodovinska izkaznica naroda in pogoj, da nas ne potujčijo.
Primož Trubar, ki je živel pred več kot 500 leti, je že kot otrok spoznal, da večino ljudi ne zna pisati in brati. Kdor je sploh hodil v šolo, se je učil le nemško. Nihče v svojem, slovenskem jeziku.
Še kot otrok je Primož razmišljal, kako bi to spremenil.
Naša gostja, učiteljica gospa Tanja Hočevar nam je nato iz slikanice »O mlinarju, ki je za knjigo mlin prodal (Mojceja Podgoršek)«, prebrala zanimivosti iz otroštva Primoža Trubarja in kako je uresničil svoje sanje, svoj velik cilj. Za dodatno nazorno razlago Trubarjeve življenjske poti pa smo si ogledali videoposnetek na Infodromu, in videoposnetek prikaza tiskanja knjig pred 500 leti.
V zaključku sta Matic Dolenšek in Matic Pirman strnila vtise z mislimi, da se z znanjem, voljo, sodelovanjem in trdim delom lahko uresničijo zelo težki in veliki cilji. Ponosni smo na naše velike može, na velika dela naših prednikov in vseh, ki se tudi v tem času trudijo za naš, slovenski jezik in za to, da bi v naši lepi Sloveniji še dolgo živeli Slovenci.
Nato sta nas povabila, da si na hodniku šole ogledamo majhno razstava o protestantizmu, protestantih in njihovih delih, preberemo kaj zanimivosti in prelistamo knjige, ki so začetnice naše pisane besede.
Pred zaključkom smo se zahvalili gostji, gospe Tanji Hočevar, ki je z veseljem sprejela povabilo in nam obogatila program s svojo prisotnostjo, svojim nagovorom učencem in doživetim učiteljskim branjem.
Zapisala: Kristina Resnik
Foto: Kristina Resnik, Urška Zidar
Nedavni komentarji